O nás
Internetový obchod Jitřenka je malý rodinný projekt z Bystřice pod Hostýnem založený námi, manželi Fibigerovými v roce 2019. Souběžně s naší tvorbou jsme začali opravovat starý domek nedaleko bystřického zámku. U vstupu do domku je kámen s vytesanou postavou Jitřenky v podobě mladé dívky s květinovým věncem a rohem hojnosti. Na okrajích kamene jsou vyobrazeny dvě hvězdy. Takto párově mohou symbolizovat Jitřenku i Večernici. V pravém dolním rohu kamene je symbolicky vyobrazen východ Slunce. Tohle dílo je naše vlastní práce. Na tomhle místě v budoucnu plánujeme zavést kamennou prodejnu. Prozatím nám slouží prodejní prostory v ulici Kamenec 1116.
Jméno Jitřenka nám přišlo pro náš projekt nejvhodnější. V tomto odstavci bychom se trochu ponořili do historického pozadí. Jitřenka je ranní hvězda. Ve skutečnosti se ale jedná o planetu Venuši. V Litvě je Jitřenka vnímána jako Aušriné. Zde se dostáváme na pole pradávných mýtů. Bohyně Aušriné – Jitřenka je pomocí jazykovědy a srovnávací mytologie srovnávána s bohyněmi jiných národů. V antice byla známá jako bohyně úsvitu Aurora nebo Eos. U Germánů patrně jako Ostara nebo Eostre. Tato podobnost není náhodná, ale odkazuje na společný indoevropský původ mnohých evropských národů. Předpokládá se tedy, že staří Indoevropané před svými rozchody, někdy v závěru doby kamenné a na počátku doby bronzové, měli společnou bohyni úsvitu. U Germánů tato bohyně - Ostara je rovněž považována za bohyni jara. Její jméno se patrně ozývá v dnešních názvech Velikonoc (anglicky Easter, německy Ostern). Bohyně má v kole roku svátek o jarní rovnodennosti. Symbolika ranního úsvitu a jara se vztahuje obecně k novým počátkům.
Mezi naše zájmy patří například mytologie, historie, lidová kultura, zvyky, bylinky, příroda apod. Tyto věci nás inspirují i v naší tvorbě. V obchůdku naleznete naše výrobky ze dřeva, kovu, kamene, námi ručně zdobenou keramiku a mnoho jiného z přírodních materiálů. Rovněž zde můžete najít zboží související s našimi zájmy pro potěchu těla i ducha. Konkrétně jsou zde v nabídce produkty v těchto kategoriích:
Také Vám nabízíme možnost vyrobit zboží podle Vašich představ, více v rubrice Navrhněte si.
Z hlediska historických tradic nějaký základ vidíme už v předindoevropské Evropě, závěru doby kamenné - v neolitu, tedy od cca 6. tisíciletí př.n.l. V této době už lze najít zajímavé ornamenty a vzory především na keramice. První Indoevropané v Evropě jsou podle našich informací spojeni s archeologickými kulturami eneolitu a doby bronzové. I tato doba nás dokáže inspirovat. Později následuje jako zdroj inspirace halštat (8.-5. st. př.n.l.) se svou symbolikou, půvabnými vzory na keramice a bronzech. Po nich následují už známí historičtí Keltové, Germáni a Slované. Mimo naše území je velmi zajímavé i Pobaltí - Litva a Lotyšsko (případně Skandinávie). A nakonec, samozřejmě, i lidová kultura. Můžeme Vám nabídnout naše výrobky ze dřeva, kamene, kovu, tkanin, různých přírodních materiálů, také kresby, malby, ale i mnoho dalšího nejen naší výroby. Konkrétnější témata našich zájmů jsme rozvedli do těchto základních bodů:
Mytologie – Indoevropané, Keltové, Germáni, Slované
Symbolika – od doby kamenné po lidovou kulturu
Kolo roku – svátky během ročního cyklu
Výše jsme se již pochlubili jednou z našich prací do kamene, tato kraslice je rovněž naše dílo.
Zmínili jsme jako jedno z našich témat i kolo roku. Kolo roku symbolizuje roční cyklus, osm základních svátků v roce. Můžeme říci, že těmito aktivitami žijeme a nejsou pro nás jen nějakou teorií. Svátky někdy slavíme jen v rámci rodiny, například Vánoce – zimní Slunovrat, jindy ve skupině. Občas je nás tedy možné spatřit na kolektivních oslavách třeba letního Slunovratu. Abychom zůstali věrni názvu našeho projektu, ukážeme Vám i jednu fotografii s obětinami z naší malé rodinné oslavy jarní rovnodennosti, která patří právě jarní bohyni Ostaře – Jitřence. Tkaný pásek na fotografii je litevský. Roh a kraslice na fotografii je rovněž z naší tvorby. Jiné naše kraslice si můžete prohlédnout v naší galerii.
Oslava Ostary
V rámci našeho projektu se věnujeme pěstování a sběru bylin v naší zahrádce. Zkoušíme i pečení tradičního pečiva během svátků kola roku. Navazujeme tak svým způsobem na tradice našich předků. Naše první pečení tradičního pečiva v kachlových kamnech si můžete prohlédnout v galerii.
Bylinky na zahrádce
Z našich starších větších aktivit z dob před Jitřenkou bychom rádi zmínili alespoň vytvoření a vytesání kamenného kruhu na Gabretě u Českého Krumlova a jednu kresbu inspirovanou keltskou mytologií. Těchto kreseb máme mnohem víc. Jsou k dispozici na tomto webu k tisku kopií. Kameny jsou doplněny tesanými motivy ze Severské tradice. V tomto kruhu se dodnes konají různé oslavy. Dříve se tu slavívaly dožínky a zúčastnili jsme se zde i oslavy letního Slunovratu. Více informací naleznete v našem článku Gabreta a okolí.
Kamenný runový kruh na Gabretě
Z naší další tvorby jsme vybrali na ukázku jednu z kreseb propiskou a pastelkami. Kresba inspirovaná keltskou mytologií. Na obrázku je stará mohyla a mýtičtí irští Sidhe. Bájný lid který inspiroval J.R.R. Tolkiena a jeho elfy. Více našich kreseb máme v galerii.
Kresba bájných sidhe