Navrhněte si
Nabízíme Vám možnost vytvořit výrobky v našem stylu, ale podle Vašeho vlastního návrhu. Můžeme se domluvit na Vašem vlastním nápadu, ale můžeme dodat i nějaké naše podklady. Výsledná práce pak může být kombinací Vašich představ a našich návrhů. Zdroj naší inspirace je v historii, archeologii a lidové kultuře. V naší tvorbě naleznete výzdobné styly od doby kamenné po raný středověk a pak ještě cca 18. století až první polovinu 20. století. V historii se pak orientujeme na kultury, které žily na našem území. Občas hledáme inspiraci u stejných kultur v zahraničí. To se prakticky může projevovat v propojení domácích Keltů s jejich historickými protějšky v Irsku, domácích Germánů a Skandinávie, domácích Slovanů a východních Slovanů (Bělorusko, Ukrajina, Rusko). Symbolicky je to vypodobněno i následujícími třemi ukázkami naší práce, kde je zastoupená keltská (sošky), germánská (rytý kámen) a slovanská kultura (rytý roh). Také nás inspiruje Pobaltí a jeho geometrické vzory. Otázce identity a historie se věnujeme v článku o mytologii. Používáme především spirálové vzory, geometrický styl a propletence. Níže se pokusíme některé vzory blíže přiblížit a ukážeme i něco z naší práce. Je možné se samozřejmě domluvit i na výsledné podobě zdobení různých výrobků mimo naší základní nabídku. Další motivy, pokud nám budou známy, můžeme dohledat v knihách nebo na internetu. V naší tvorbě lze celkem pravidelně najít i různé symboly. Významům a trochu i historii symbolů se věnujeme v článku o symbolech.
Některé naše už prodané (nebo darované) práce a mnoho dalšího si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii. Můžete se podívat na:
V případě Vašeho zájmu se nám můžete ozvat na naší adresu:
Keltská tradice
Dvě malé vyřezávané sošky dělané na přání jsou inspirované keltskou mytologií a tradicí. Sošky jsou bohem a bohyní. Bůh drží dubouvou větvičku a má dubový věnec na hlavě. Dub by posvátným stromem Keltů, Germánů, Slovanů a celkově Indoevropanů. Bohyně má na krku specifický keltský šperk laténské doby (cca 5.-1. století př.n.l.) nákrčník, torques.
Keltský bůh a bohyně
Germánská tradice
Rytý obrazový kámen s motivem ze severské mytologie. Rytiny jsou barveny malým štětečkem červenohnědou barvou. Na kamenu jsou tři severské norny – sudičky. Sudičky symbolizují minulost, přítomnost a budoucnost. Neznámá budoucnost je částečně zahalená. Jejich severská jména jsou Urd, Verdandi a Skuld.
Tři norny
Slovanská tradice
Rytý troubící roh dělaný také na přání je inspirovaný slovanskou kulturou. Vzory na rohu jsou vyryty podle archeologických nálezů z doby Velkomoravské říše. Vpravo nahoře je vyrytá slovanská zoomorfní svastika (podle nálezů z České republiky a Slovenska), pod ní symbol slovanského Stromu života a různé rostlinné motivy. Jsou zde i hrozny vína, které jsou také v této době archeologicky doložené na bronzových předmětech.
Slovanský troubící roh
Vzorníky
Vzory geometrických pásků a propletenců byly vytvořeny z našich kreseb. Tyto kresby je možné si prohlédnout v naší galerii.
Geometrické vzory
Geometrické vzory se objevují u více kultur v různých dobách. Lze je najít ryté na mamutovině už v 10 000 let př.n.l. (Mezin), později v závěru doby kamenné na keramice, v halštatu, u Germánů v prvních stoletích n.l. na keramice a sponách apod. Na lidové výšivce Baltů a Slovanů lze geometrické vzory také najít. Na obrázku níže máme několik našich nákresů pásků inspirovaných baltoslovanskou lidovou výšivkou. Vzorů je mnohem více, toto je jen malá ukázka.
Některé geometrické vzory se symboly Slunce, hvězd, nebeských koní atd.
Propletence
Propletence jsou dnes asi nejvíce zpopularizovány přes keltskou kulturu. Keltové v nejstarších dobách propletence nepoužívali, jejich styl lze hledat v halštatské a laténské kultuře. Proplétané vzory se objevují až u pozdní keltské kultury v době přechodu ke křesťanství. Velmi často se propletence vyskytují i u Germánů. V naší zemi byl v germánské langobardské mohyle na Žuráni nalezen zbytek trámu s propletencovým vzorem. Propletence lze tedy spojit s Germány doby stěhování národů a raného středověku. U vikingů se postupně vypracovalo několik uměleckých stylů, např. Osebergský styl podle nálezu vikinské lodi v mohyle, Mammenský styl podle zdobené sekery atd. Zde máme některé ze základních nákresů propletencových pásů.
Některé ze základních vzorů s propletenci.
Spirály
Spirály lze najít už například na keramice mladší doby kamenné v lineární kultuře. Hodně populární byly spirály a spirálové vzory v době bronzové. Spirály lze najít na vzorech i v pozdějších dobách,u Keltů, Germánů a Slovanů ale už ne v takovém množství jako v době bronzové. Různé spirálové vzory v rostlinném i jiném ornamentu se objevuje i v lidové výšivce. Zde na fotografii je ukázka naší rytiny spirál na bronzovém slunečním disku.
Spirálový ornament inspirovaný dobou bronzovou a starší železnou (halštat).
Vzorník ornamentů
Na obrázcích níže je několik motivů z rytých břidlicových destiček. Tyto ornamenty lze vytvořit ryté do břidlice, obyčejných kamenů, kovu, do dřeva a je možné je i nakreslit. Více motivů rytých do břidlice máme v galerii.
Vzory ornamentů ryté do břidlice.
Další vzory ryté do břidlice.
Kombinace vzorů
Na obrázku níže je naše kresba s tématem Stromu Světa Irminsulu a zimního slunovratu Vánoc. Ukázka kombinace geometrického stylu v podobě rámečku z hvězd, propletenců a spirál.
Kresba s motivem Stromu Světa a Vánoc - zimního slunovratu.
V případě Vašeho zájmu, nebo s dotazy se nám můžete ozvat na naší adresu: