O tesaných kamenech
První tesané kameny jsme dělali někdy po roce 1998. Byly to amatérské pokusy s koupenými sekáčky a kladivem. Později jsme si vytvořili svůj systém práce a vyrobili i vlastní nářadí. Tvrdší a kvalitnější sekáčky byly vybroušeny z nožů od soustruhu. Jsou vidět na jedné z fotek, sloužily dobře dlouhé roky, akorát se občas musely trochu dobrousit. Tesané kameny tohoto typu jsou volně inspirované historickými runovými kameny. Tesaná drážka v podobě linky má tvar V, Linka je obyčejně barvená červenohnědou venkovní barvou. Mezi naše nejznámější práce patří kamenný kruh na Gabretě. Toto místo si zaslouží samostatný článek, který si můžete přečíst v našich Aktualitách pod názvem Gabreta a okolí. Zde bychom rádi představili některé naše další práce. Ukážeme si domácí runový kámen, kámen s vodní vílou tesaný pro Českou Pohanskou Společnost a runový kámen s bohem Hromovládcem pro Pohanský kruh. Kameny pro pohanské organizace jsme tesali v dřívějších dobách z idealismu a zdarma. Dnes děláme rovněž malé ryté kameny s podobnými motivy. Tyto malé kameny si můžete prohlédnout v naší nabídce a nebo v galerii.
Na prvních fotografiích je náš domácí runový kámen. Na kameni je nahoře symbol Slunce, Jitřenky a Měsíce. Pod nimi je pásek s runami starého futharku, loď a strom. Loď může znázorňovat cestu (plavbu) životem, ale i cestu do zásvětí. Podobnou cestu možná symbolizovaly i pohanské lodní pohřby. Pod lodí je motiv Světového nebo posvátného stromu. Runový kamen slouží někdy jako domácí oltářík, někdy u něj slavíme i zimní slunovraty.
Tesání domácího runového kamenu
Už je vytesáno, kámen čeká na vybarvení linek.
Vybarvený runový kamen jsme donesli do domku a později se bude zazdívat.
Detalní pohled na kamen se symbolem Slunce, Jitřenky a Měsíce v horní části.
Runy starého futharku, loď a strom
Dolní část s detailem propletence
Zimní slunovrat u runového kamenu
Na následující fotografii je tesaný kamen s vodní vílou. Kamen jsme dělali někdy v roce 2014, Pochází z lesů kolem Zlaté Koruny. Vodní víla je vytesaná v našem stylu se spirálami ve vlasech, které přecházejí ve spirály v dolní části symbolizující vodu. Víla je s vodou spojená i prostřednictvím picího rohu. Po vytesání byl převezen do pražské Divoké Šárky, kde je u studánky s jezírkem. Kamen jsme dělali pro Českou Pohanskou Společnost, která se o místo stará. Fotografie je z naší návštěvy tohoto místa v únoru 2015.
Kamen s vodní vílou
Nějakou dobu jsme spolupracovali s Pohanským kruhem. Pro ně jsme vytesali runový kamen s motivem boha Hromovládce. Bůh je zde jmenován v runovém nápisu jako Donar. Pevninské germánské jméno Donar je totožné se severským Thorem. Proto je také bůh vyobrazen s kouzelným kladivem Mjölnim. Tento runový kamen také pochází z jižních Čech, ale putoval oklikou přes Bystřici pod Hostýnem, kde byl vytesán. V současnosti stojí na Sluneční zátoce.
Donar s kladivem krátce po vytesání
Celkový pohled
V horní části je runový nápis Donar ve starém futharku.
Kladivo Mjölnir s blesky
Pohled ze zhora
Runový kamen po vztyčení na Sluneční zátoce.